Cocktail

5 věcí, které vás na Neapoli budou fascinovat

bigstock-napoli-and-mount-vesuvius-in--110007917_1000

Největší bota světa, Itálie, turisty nepřestala lákat, i když už není tolik v módě jako dřív. Jestli patříte k těm, které vábí, neodbuďte sekci „města“ ve svém plánu jenom Římem nebo Benátkami. Zastavte se také v Neapoli. Tady je 5 důvodů, proč byste to měli udělat.

Víte, co dělá čarovné vejce v jednom z neapolských hradů a jaký hit vznikl z podivné placky z těsta, když na ni místní lidé začali pokládat zeleninu? Zjistěte to a váš pobyt v Neapoli bude mnohem pestřejší!

Historické centrum města je střeženo jako poklad

Střeží ho UNESCO jako součást světového dědictví a ne jen tak náhodou. K těm nejzásadnějším stavbám ceněným z historického a architektonického hlediska patří klášter sv. Kláry z 1. poloviny 14. století, který vznikl v gotickém stylu, ale v 17. století byla na základech realizována barokní přestavba. Původní nápad a gotika však zvítězily – v roce 1943 klášter při bombardování zničili Spojenci a po válce dostal klášter svůj původní, tedy gotický kabát.

Další neopomenutelnou stavbou je Neapolský dóm. Tam, kde dnes stojí dóm, původně prý stával chrám boha Apolóna. Stavbu katedrály zde poprvé odstartovali ve 4. století, ale stále se pracovalo na jeho opravách a zdokonalování, až se stal směsicí všemožných stavitelských stylů.

Vynechat nesmíme Královský palác, jedno ze sídel dynastie Bourbonů, z úplného počátku 17. století, kdy ho navrhl architekt Domenico Fontana. Zajímavé však je, že královská rodina trávila raději čas v nedaleké Casertě, protože Neapol se jí zdála být jako přístav snadným cílem pro nepřátelské útoky vedené z moře.

Zdejší hrady jsou opředené podivuhodnými příběhy

bigstock--137178449_1000

Hodně ceněné jsou v Neapoli hrady – Hrad vejce, který neodmyslitelně patří k panoramatu zálivu, Kapujský hrad, Nový hrad na Radničním náměstí nebo Hrad sv. Eliáše. Hrad vejce (v italštině Castel dell’Ovo) prý získal své jméno proto, že antický básník Vergilius do základů hradu ukryl čarovné vejce, které vlastnil. Zároveň bylo jasně řečeno, že jakmile se vejce rozbije, zřítí se celý hrad a město podlehne zkáze.

K Novému hradu původně ze 13. století zase patřil vodní příkop, v němž prý žil krokodýl a požíral všechny chudáky uvězněné v kobkách hradu. Bez vysvětlení nesmí zůstat název jednoho ze zdejších sálů – v Sále baronů si pěkně pobyli ti baroni, kteří se spikli proti Ferdinandu Aragonskému. Byli zde totiž nějakou dobu vězněni.

Město je světovou kolébkou pizzy

To mluví za vše. Milujete-li pizzu, určitě nezapomeňte některou v Itálii, třeba speciálně v Neapoli, ochutnat. Chudí obyvatelé Neapole si v 16. století vyrobili podivnou placku z těsta, po které se dnes většina vyspělého světa může utlouct. Pizza má svůj základ v pita chlebu, který se objevil už v Persii a starověkém Řecku v průběhu 6. stol. př. n. l.

bigstock-pizza-neapolitana-5783056_1000

Právě v 16. století začali do Neapole obchodníci dovážet cizí, dosud nepoznané druhy zeleniny a zdejší lid nenapadlo nic jiného, než je začít pokládat na kynuté placky. První neapolská pizza byla na světě a město má prý dokonce ochrannou známku na patent světové kolébky pizzy.

V roce 2016 tady dali místní nadšenci dohromady dvě tuny mouky, dvě tuny mozzarelly, přes dvě stě litrů oleje, 1,5 tuny rajčatové omáčky a 30 kg bazalky. Nevzniklo z toho pochopitelně nic jiného než nejdelší pizza na světě. Měřila 1853 metrů!

Neapol milují i filmaři a scénáristi

Víte, kolik se v Neapoli natočilo filmů, odehrává se v ní nebo se jí nějak blíže dotýká? Je jich podle všeho hned několik desítek! Zmínit můžeme Gomoru, což je pohled na neapolskou mafii, film Ruce nad městem, který vypovídal o poválečné korupci ve městě, nebo italsko-americká romantická komedie Nebožtíci přejí lásce, jež diváka zavede až na ostrov Ischia v Neapolském zálivu. A filmů je mnohem více.

Město je spjato s mnoha slavnými osobnostmi

Pokud rádi objevujete místa, která se pojí se známými či výraznými osobnostmi, Neapol vás i v tomto ohledu uchvátí. Začít můžeme filozofem a teologem Tomášem Akvinským nebo hudebním skladatelem Francesco Mancinim, pokračovat můžeme přes krále Viktora Emanuela III. až k politikovi a někdejšímu prezidentovi Itálie Giorgio Napolitanovi nebo fotbalistovi Fabio Cannavarovi. Inu, Neapol je bohatá v každém ohledu. 

Další atraktivní plavby

Plavby po mořích celého světa jsou dnes na dosah ruky. Kam všude je možné se plavit se dozvíte také na následujících stránkách:

plavby v nabídce ESO travel »

Partneři

ESO travel

Informace a zajímavosti o plavbách po Středozemí pro vás připravuje cestovní kancelář ESO travel, váš partner pro exotickou dovolenou.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@plavbystredozemi.cz