Cocktail

Čarovná Nefertiti: Duše Achnatonovy vlády, která přihlížela incestu

nefertiti_619

Zdroj:TheGuardian

Podle některých zdrojů Velká královna a hlavní manželka, která svou krásou učarovala i samotnému Achnatonovi. Podle jiných politická manipulátorka, kterou král zapudil a vysněného syna zplodil s vlastní sestrou. Podle nejnovějších výzkumů dokonce muž převlečený v ženských šatech! Kde je pravda? Jaká egyptská Nefertiti vlastně doopravdy byla?

Vážená Egypťanka, Velká královna a Královská manželka

Skutečnost, že byla Nefertiti váženou Egypťankou, dokazují informace o vlastní kojné a sestře Mutbenret, o níž se zdroje zmiňují v souvislosti s hrobkami Panehseje a Maji v Achetatonu.

Možná právě pro její slávu, hodnotný původ nebo neochvějnou krásu si ji vyhlédl král Achnaton, jenž ji poměrně záhy pojal za svou ženu a učinil z ní Velkou královnu – hlavní manželku.

achnaton_1024

Zdroj:picssr.com

Okouzlující kráska nebo oduševnělá politička?

Pojem „nefertiti“ (nfr) v překladu znamená „krásný“. Její jméno je někdy překládáno doslovně jako „Kráska, která přichází“. Některé zdroje hovoří také o překladu „Krásná Titi“.

Byla ovšem Velká královna opravdu krásná? Ve starověkém Egyptě byla vážená spíše krása duchovní, nežli ta vizuální. Možná kvůli své oduševnělosti a citu pro tehdejší politiku i prosazování jednotného monoteismu krále Achnatona doprovázela na významné události a božské rituály.

Královna, po níž se slehla zem

Po boku krále Achnatona stála Nefertiti několik dlouhých let. Za dobu trvání svazku mu povila rovnou šest dcer. Sedmého potomka – krále Tutanchamona mu ale nakonec porodila jeho sestra a vedlejší manželka Kija. Incest byl v tehdejší době zcela přirozený a nikdo se nad ním nepozastavoval. Konec Nefertitiny vlády i jejího života je ovšem zahalen tajemstvím.

bigstock--129203660_1000

Zoufalství, mor nebo vláda v mužském těle

Některé zdroje uvádějí, že ji král zapudil v souvislosti s jejím manipulátorstvím, jiné naopak, že šlo o čin zoufalství, které pramenilo z touhy po mužském potomkovi.

Podle jiných egyptologů měla Velká královna podlehnout moru a jistá egyptoložka Joann Fletcherová v roce 2003 dokonce světu oznámila, že tajemná Nefertiti byla mužem a vládla jako druhý "mužský" faraon společně manželem. Kde je tedy pravda? Na její odhalení si budeme muset ještě pravděpodobně počkat. 

Další atraktivní plavby

Plavby po mořích celého světa jsou dnes na dosah ruky. Kam všude je možné se plavit se dozvíte také na následujících stránkách:

plavby v nabídce ESO travel »

Partneři

ESO travel

Informace a zajímavosti o plavbách po Středozemí pro vás připravuje cestovní kancelář ESO travel, váš partner pro exotickou dovolenou.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@plavbystredozemi.cz