Cocktail

Je slavnější než prezident, zahrál si ve Hře o trůny a není to člověk! Jak to?

azure_window_-_1_1280

Ne, opravdu jsme se v redakci nezbláznili ani nás neschvátila mořská nemoc, úpal, či úžeh. Titulek jsme mysleli smrtelně vážně! Pokud máte rádi hádanky, pak se vám bude jistojistě líbit tahle: „Tělo má z kamene, ramena duté, oblouky prohnuté a nohy? Žluté! Na Maltě hoví si v moři a bez dechu, každému zvědavci pro oka potěchu. Slávu mu prezident neskrytě závidí, kdo k němu dorazí, pro krásu nevidí.“

Tušíte?

Nebudeme vás dlouho trápit a napínat, řeč je o přírodním skvostu, který je zasazen do mořského příboje na ostrově Gozo. Ostrůvek náleží k Maltě a jeho téměř 70 % je tvořeno maltézským vápencem známým jako Globigerina, který je druhým nejstarším kamenem nalezeným na maltských ostrovech.

Jméno tohoto unikátu je Azure Window (v překladu Azurové okno) a jeho krásu jezdí obdivovat turisté a geologové z celého světa. A ví moc dobře, proč to dělají. Za pár let se totiž může stát, že oblouk pohltí rozbouřené moře.

Krása, z níž oči přechází

Azure Window se může kromě své nadpozemské krásy pochlubit také úctyhodnými rozměry. Výška oblouku činí 28 metrů, tloušťka podstavy v nejširším místě se pak pohybuje kolem 23 metrů. Přírodní vápencové okno na širé moře bohužel nahlodal zub času i nemilosrdná eroze a oblouk se tak postupně rozpadá.

Původně šlo totiž o dvě propojené skály, které se ale časem zbortily a vytvořily jedno velké tyrkysové okno. Bohužel nejčernější scénáře hovoří pouze o několika málo letech, během kterých se oblouk zcela zbortí do mořských hlubin.  

Ráj pro potápěče a milovníky adrenalinu

azure_window_-_2_1280

Stav Azure Window je v posledních letech natolik vážný, že v jeho bezprostřední blízkosti najdete hned několik upozornění varující před možným nebezpečím zhroucení. A právě toto nebezpečí láká adrenalinové nadšence, kteří se v okolí oblouku potápějí, případně skáčou do vody z jeho boční strany. Nespočet videí na Youtube vás přesvědčí, že bláznů je mezi námi stále dost!

Oblouk aspirující na Oscara

Víte, že Azure Window si dokonce zahrál v několika významných (nejen hollywoodských) filmech? Znát ho můžete například z oblíbeného Souboje Titánů (1981), kde přemohl hrdinný Perseus Krakena právě u tohoto skalního útvaru. Azure Window se ale objevil také ve filmu Hrabě Monte Christo nebo v oblíbeném televizním seriálu Hra o Trůny.

Právě Hra o trůny ovšem vyústila v poměrně nepěknou diskuzi, v níž ekologové obvinili producenty z ničení zdejšího ekosystému. Jak spor dopadl, o tom zdroje mlčí…

Další atraktivní plavby

Plavby po mořích celého světa jsou dnes na dosah ruky. Kam všude je možné se plavit se dozvíte také na následujících stránkách:

plavby v nabídce ESO travel »

Partneři

ESO travel

Informace a zajímavosti o plavbách po Středozemí pro vás připravuje cestovní kancelář ESO travel, váš partner pro exotickou dovolenou.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@plavbystredozemi.cz