Cocktail

Koloseum v El Jemu je prý daleko hezčí než to v Římě. Přesvědčte se sami!

bigstock-the-great-amphitheatre-106753571_1000

Myslíte, že přeháníme? Vůbec ne. Často se o to něm říká a slyšet to můžete nejen úst náležitě pyšných Tunisanů, ale i z úst cestovatelů, kteří toto místo navštívili. Přesvědčte se o jeho kouzlu sami a o Římě taky dost možná zapochybujete.

El Jem (nebo také El Djem či El Džem) je město ve východní části Tuniska s téměř 20 tisíci obyvateli, které by nebylo nijak neobvyklé, kdyby… Kdyby nevzniklo na ruinách někdejšího římského města Thysdrus a jeho součástí by nebylo úžasné, i když značně pobořené a časem poškozené koloseum.

Chlouba bohatého města

Zub času k němu však přirozeně patří a na kouzlu a oblibě mu to neubírá. Koloseum zde vzniklo ve 3. století našeho letopočtu a je autentickou ukázkou tehdejší architektury a kultury. Město Thysdrus vystavěné na místě bývalé punské osady bylo ve své době velmi bohaté, zejména díky produkci oliv a olivového oleje. I proto v něm amfiteátr mohl začít vznikat.

Ani dostatek financí však nestačil k tomu, aby byla stavba dokončena. V době, kdy se tak mělo stát, došlo k rozporu mezi zdejším vládcem a císařem. Problém vyřešila římská armáda, a to poměrně radikálně – město naprosto zničila.

Amfiteátr v El Jemu tvoří centrum města a významný je například proto, že jde údajně o největší takovou stavbu v Římské říši a zároveň je největší římskou stavbu v Africe. Je totiž 148 metrů dlouhý, 122 metrů široký, 35 metrů vysoké a vytvořené pro 35 tisíc diváků.

bigstock-the-ancient-architecture-106750292_1000

Tam, kde se minulost prolíná se současností

V amfiteátru v El Jemu se ledacos událo. V římském období šlo samozřejmě o gladiátorské zápasy, odehrály se tu ale také dvě skutečné bitvy. V té druhé bylo hodně poničeno střelbou z děl. Dnes se sem můžete bez obav za nějaký ten poplatek podívat a nasát atmosféru dob dávno minulých.

V jedné z přízemních místností se můžete podívat na francouzsky namluvený dokument o stavbě. I když třeba nebudete rozumět, rozhodně se zde chvíli zdržte a soustřeďte se alespoň na vizuální stránku věci.

Koloseum má celkem 4 patra a jedno podzemní. Prozkoumat můžete jak vyšší patra, tak spodní kobky. Jednou z nejúžasnějších věcí je hned po celkové atmosféře akustika místa. To, co vyřknete uprostřed volného prostoru směrem k divákům, je zřetelně slyšet, i když mluvíte zcela normálně. Jakmile ale promluví někdo v hledišti, dole v prostoru to příliš slyšet není.

Nemáte dost? Nahlédněte do muzea

Pokud nebudete mít objevování stále dost, neváhejte a vydejte se do muzea nedaleko centra města El Jem, kde se můžete ledacos dozvědět o životě v Římské říši, například o tehdejším bydlení zdejších obyvatel.

Další atraktivní plavby

Plavby po mořích celého světa jsou dnes na dosah ruky. Kam všude je možné se plavit se dozvíte také na následujících stránkách:

plavby v nabídce ESO travel »

Partneři

ESO travel

Informace a zajímavosti o plavbách po Středozemí pro vás připravuje cestovní kancelář ESO travel, váš partner pro exotickou dovolenou.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@plavbystredozemi.cz